egzaminy
To już fakt. By móc w przyszłości obsługiwać wózki jezdniowe, podnośnikowe, należy złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Naszym zadaniem będzie przygotować Cię do tego wyzwania. Bądz spokojny. Forma prowadoznych zajęć i przekazane informacje dadzą Ci zakres wiedzy i umiejętności, jakie konieczne są do tego, by móc zostać świadomym i odpowiedzialnym operatorem. Musisz to tylko udowodnić. My damy Ci wszystko czego trzeba.
... a dalej ....
Wszystko należy do Ciebie!
egzamin państwowy
prowadzony przez komisję egzaminacyjną, złożoną z inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego, to właściwie sprawdzenie kwalifikacji osób ubiegających sie o zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi urządzeń technicznych. Oczywiście ma on swoje zasady, którymi się rządzi. Poniżej zamieszczamy wszelkie, konieczne w tym zakresie informacje.
tryb sprawdzenia kwalifikacji
Regulowany jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych. Wskazuje nie tylko na to jak wygląda egzamin (OBECNIE ZDAWANY W FORMIE PISEMNEJ), ale określa również urządzenia, przy których obsłudze wymagane jest posiadanie kwalifikacji. Oczywiście wózki podnośnikowe do nich należą. Poniżej możesz pobrać tekst rozporządzenia.
Szerzej zagadnienia trybu sprawdzenia kwalifikacji określa program Urzędu Dozoru Technicznego nr DT-1/PR/19. Poniżej zamieszczamy jego 8 wydanie.
kategoria uprawnień
Do obsługi wózków podnosnikowych może zostać dopuszczona osoba, posiadająca zaświadczenie kwalifikacyjne, w zakresie następujących kategorii:
I WJO - Wózki jezdniowe, podnosnikowe z mechanicznym napedem podnoszenia specjalizowane, w tym z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem lub ze zmiennym wysięgiem
II WJO - Wózki jezdniowe, podnosnikowe z mechanicznym napedem podnoszenia z wyłaczeniem specjalizowanych
III WJO - Wózki jezdniowe podnosnikowe prowadzone i zdalnie sterowane
Oczywiście do naliczniejsze grupy operatorów, zaliczają się osoby posiadające świadectwa kwalifikacji w kategori II WJO, mogace obsługiwać wózki podestowe, z siedziskiem dla operatora lub prowadzone.
wymagania stawiane kandydatom
- UKOŃCZONE 18 LAT
- ZŁOŻENIE WNIOSKU O SPRAWDZENIE KWALIFIKACJI
- DOKONANIE OPŁATY EGZAMINACYJNEJ
- POSIADANIE WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI KONIECZNYCH DO BEZPIECZNEJ EKSPLOATACJI URZĄDZENIA
Z pełną odpowiedzialnością pragniemy podkreślić, iż zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, kandydat na operatora nie ma obowiązku! ukończyć szkolenia z zakresu bezpiecznej obsługi wózków jezdnowych, podnosnikowych. Możesz zatem, samodzielnie złożyć wniosek do Urzedu Dozoru Technicznego o przeprowadzenie trybu sprawdzenia kwalifikacji, załączając dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej i przystąpić do egzaminu. Zakres wymaganej wiedzy wiedzy, jaki powinien znać kandydat
ubiegający się o uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego do obsług, zawiera szczegółowa tematyka egzaminacyjna DT-1 / PR / 19 / Załącznik 4 / Wydanie 8 / 01.08.2018 r. Komisja w oparciu o podany zestaw zagadnień w czasie egzaminu formułuje
pytania uzależnione od konkretnych rodzajów i typów urządzeń technicznych, o obsługę
których ubiega się kandydat.
opłata egzaminacyjna
Biuro UDT w Tarnowie, Oddział w Krakowie
ul. Czerwonych Klonów 6
33-101 Tarnów
tel.: (+48) 14 633-13-00
fax: (+48) 14 633-15-30
e-mail: o_tarnow@udt.gov.pl
Godziny otwarcia oddziału: 7:15- 15:15
Numer konta oddziału: 77 1130 1235 0020 1214 7720 0030
212,34 zł brutto
77 1130 1235 0020 1214 7720 0030
77 1130 1235 0020 1214 7720 0030
w tytule należy wpisać: "Imię i Nazwisko - opłata za sprawdzenie kwalifikacji osób"
pełnomocnictwo
Klienci podejmujący u nas szkolenie, są objeci absolutnie kompleksową obsługą. Przeprowadzimy Was przez całą drogę trybu sprawdzenia kwalifiakcji, począwszy od złożenia wniosku, do przekazania wydanych uprawnień. By spełnić wszelkie wymagania formalne, jakie stawia przed nami Urząd Dozoru Technicznego, koniecznym jest dołaczenie wraz ze składanym wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji pełnomocnictwa, które zamieszczamy poniżej. Oczywiście nie musisz go drukować. Druk otrzymasz od nas podczas pierwszych zajęć :D
JAK WYGLĄDA EGZAMIN?
Nie jest to żadną tajmenicą. Przywołane na początku tego działu rozporządzenie jasno to określa. Egzamin składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej.
CZĘŚĆ TEORETYCZNA
Odbywa się w formie pisemnego testu i ma za zadanie sprawdzić wiedzę operatorów, konieczną do bezpiecznej eksploatacji wózków. Uczestnik egzaminu otrzymuje test egzaminacyjny, po czym wypełnia arkusz odpowiedzi. Czas na udzielenie 11-stu poprawnych odpowiedzi, spośród otrzymanych 15 pytań to 0,5 godz.
CZĘŚĆ PRAKTYCZNA
Do niej przystępują jedynie kandydaci, którzy decyzja komisji, pomyślnie przeszli część teoretyczną. Komisja określi zakres czynnosci do wykonania podczas egzaminu praktycznego. Zwykle jest to przeprowadzenie transportu ładunku z wyznaczonego pola odkładczego do miesjca przeznaczenia (stosu lub gniazda regałowego). Inspektorzy UDT sprawdzają podczas prowadzonych czynności: prawidłowość operowania wózkiem, manewrowania ładunkiem, przestrzeganie obowiazujących zasad bezpieczeńśtwa. Ważne by pamiętać o tym że, czynności nie są ograniczone czasowo. To nie wyścigi, czy zadanie na czas. Twoim podstawowym zadaniem jest prawidłowa obsługa wózka i bezpieczne przetransportowanie ładunku.
PRZYGOTUJ SIĘ DO TEGO WAŻNEGO DLA CIEBIE DNIA
nie zapomnij
i zabierz ze sobą koniecznie:
- dowód osobisty (lub inny dokument tożsamości)
- odpowiednią odzież i obuwie (nie przychodź w klapkach, szpilkach, itp.)
- coś do picia (szczególnie w okresie letnim)
- dobry nastrój (wypocznij, wyśpij się, nie bierz leków uspokajających)
a Ty gdzie ... ?
Siedziba naszego ośrodka szkoleniowego mieści się w Mielcu. To tu realizujemy organizowane przez nas szkolenia i egzaminy. Zatem terytorialnie podelgamy Urzędowi Dozoru Technicznego odział w Krakowie biuro w Tarnowie.
A Ty gdzie masz zamiar zdawać egzamin?
egzamin wewnętrzny
prowadzony przez komisje egzaminacyjną, złożoną z członków naszego ośrodka szkoleniowego,na czele z przewodniczącym komisji
zaświadczenie ukończenia szkolenia
Czy będzie Ci potrzebne? Tego nie wiemy.
Czy jest wymagane? TAK!
Jesli ukończysz u nas szkolenie (zdasz egzamin końcowy), jako ośrodek szkoleniowy jesteśmy zobowiązani Ci je wydać. Będzie to potwierdzenie, że posiadasz wiedzę i umiejętności konieczne do bezpiecznej eksploatacji wózków, wymaganych podczas egzaminu państwowego. Natomiast, jeżeli nie posiadasz prawa jazdy, a będziesz obsługiwać wyłącznie wózki inne niż podnośnikowe, będzie to jedyny dokument uprawniający Cię do tego. Więcej na ten temat w dziale "baza wiedzy".